Podział na grupy

0

Moje doświadczenie uczy, że nie można prowadzić spotkań formacyjnych grupy, do której należą osoby zarówno ze szkoły podstawowej, gimnazjum i średniej. Percepcja ministrantów jest różna i zależy m.in. od wieku. Jeśli już nawet dojdzie do takiego spotkania, to gdy się porusza sprawy gimnazjalistów, nudzą się młodsi ministranci.

Stąd Dyrektorium wprowadza podział wiekowy, a już przed laty proponowały to podręczniki Ruchu Światło-Życie. Jest to także związane z pewnymi aktywizacjami. Popularna zabawa „Piw-Paw” nie nadaje się dla uczniów trzeciej klasy, ale stanowi znakomitą propozycję dla studentów, czy ministrantów ze szkoły średniej.

Serdecznie polecam Vademecum Katechety – to znakomita pozycja, którą można wykorzystać w pracy z ministrantami. Zbiórki bowiem są pewną formą katechizacji. W Vademecum przedstawionych jest wiele propozycji metod urozmaicających spotkania, ale są one dopasowane do konkretnego wieku.

Warto więc podzielić się obowiązkami i wyznaczyć animatora kandydatów na ministrantów, uczniów ze szkoły podstawowej, prowadzącego gimnazjalistów, a kogoś zapewne najstarszego przydzielić ministrantom ze szkoły średniej.

Share.

Komentarze wyłączone. Zapraszamy na Forum!