„Pójdź za Mną” – o formacji duchowej ministrantów

0

‘’PÓJDŹ ZA MNĄ,,
Tymi słowami Jezus, przyciąga młodych chłopców do swego ołtarza. Każdy z nas, będąc młodym marzył o usługiwaniu przy Eucharystii, podawaniu ampułek czy dzwonieniu dzwonkami. To powołanie zasiewa w sercach chłopców sam Jezus Chrystus.

Pierwszym ministrantem, który usługiwał samemu Jezusowi mógł być chłopiec który podczas rozmnożenia chleba i ryb, podawał kosze Panu.

Christ_feeding_the_multitude

Myślę, że w duszy tego chłopca była pokora i prostota która powinna cechować wszystkich ministrantów służących przy Pańskim stole. Kolejnym przykładem służby przy Panu są sami Apostołowie którzy wielokrotnie przygotowywali wieczerzę i usługiwali Jezusowi całym sobą: czyli sercem, umysłem i czynami. Z powołania do służby przy Ołtarzu, często rodzi się pytanie jakie zada sobie prędzej czy później młody człowiek; Czego więcej oczekuje ode mnie Jezus?

Takich pytań, czy też impulsów nie wolno lekceważyć. Sam Jezus nakieruje nas na właściwą ścieżkę, którą powinniśmy kroczyć. Nie raz spod skrzydeł Liturgicznej Służby Ołtarza, wychodzą wspaniali kapłani czy też zakonnicy. Bardzo duże znaczenie w formacji ministranckiej zajmuje formacja duchowa. Każdy z chłopców powinien niejako poznawać Chrystusa indywidualnie i mieć z Nim głębszą relację, niczym Syn ze swoim Ojcem.

Wspaniałym pomysłem na formację duchową, jest organizowanie tzw. Pierwszych Czwartków miesiąca.

Chłopcy spotykają się regularnie, co miesiąc w czwartek. Spotkanie rozpoczyna się spowiedzią całej LSO, a po spowiedzi odbywa się Msza Święta, podczas której chłopcy słuchają homilii oraz słowa Bożego i tym samym pogłębiają swoją wiedzę liturgiczną jak i relacje z Jezusem. Po Eucharystii można zorganizować adorację Najświętszego Sakramentu, co jest dobrym rozwiązaniem i składnia serca chłopców do cichej rozmowy z Panem. Po zakończonej adoracji, wszyscy zbierają się w salce ministranckiej na wspólnej agapie i koleżeńskich rozmowach.

maxresdefault

Chcę też poruszyć sprawę utrzymania porządku i samodyscypliny chłopców. W wielu parafiach codziennie sprawowana jest Eucharystia o różnych porach dnia. Warto wypracować w ministrantach chęć przychodzenia na przynajmniej dwa dyżury tygodniowe i w Niedzielę. Ważnym elementem w Liturgicznej Służbie Ołtarza, pełni schludność i elegancja która gości w niektórych parafiach lecz także powinna być obecna na stałe w wielu innych. Dając przykłady wielu Polskich parafii w których takie rozwiązania wprowadzane są w życie, jest coraz więcej powołań do służby przy Pańskim Ołtarzu.

SŁUŻCIE BOGU Z RADOŚCIĄ
(Ps. 100,2)

Share.

Komentarze wyłączone. Zapraszamy na Forum!