Jak zostać ceremoniarzem? Archidiecezja krakowska.

0

Służba ceremoniarza jest obecna w Kościele od dawna, do Soboru Watykańskiego II pełniona była ona wyłącznie przez duchownych. Ten zwyczaj dalej jest spotykany, między innymi w liturgii papieskiej. Jednak reforma liturgiczna doprowadziła do zmian, miedzy innymi służbę mistrza ceremonii zaczęli pełnić wierni świeccy. Z czasem zaczęły tworzyć się kursy dla chętnych do podjęcia tej zaszczytnej posługi – tak stało się również w Archidiecezji krakowskiej, gdzie szkolenie prowadzone jest przez kapłanów i animatorów liturgicznych związanych z Ruchem Światło-Życie.

Kurs przeznaczony jest dla młodych mężczyzn kończących przynajmniej gimnazjum. Uczą się oni budowy i teologii Mszy św. poznając dokładnie jej symbolikę i sens; otrzymują wiedzę na temat sakramentów, warunków potrzebnych do ich zaistnienia, uczą się o szatach i naczyniach liturgicznych. W ferie odbywa się tygodniowy wyjazd, na którym uczestnicy uczą się i szlifują praktykę posługi w czasie liturgii oraz poznają Liturgię godzin. Osobiście podczas kursu odkryłem piękne nabożeństwo wschodnie – Akatyst. Kursanci zdają także egzaminy z poszczególnych „przedmiotów”. Kurs zwieńczony jest pobłogosławieniem do posługi przez metropolitę krakowskiego i wręczeniem krzyży, będących znakiem służby podczas archidiecezjalnej pielgrzymki Ruchu Światło-Życie do Kalwarii Zebrzydowskiej.

Kurs daje nie tylko możliwość uzyskania wiedzy liturgicznej. Dzięki tej wiedzy przyszli ceremoniarze mają możliwość zakochania się w liturgii, a przez to przybliżenia się do Chrystusa. Zdecydowanie polecam każdemu ministrantowi, który chce doszlifować swoją posługę i pragnie czegoś więcej.

Share.

Komentarze wyłączone. Zapraszamy na Forum!